Свадьба под рев моторов

Текст: 
Инесса Эльяшева
Фото: 
из семейного архива

 

Еще в далеком детстве я понял, что байки — именно то, что по-настоящему меня привлекает. Был у нас во дворе мужичок один, катался на старом советском мопеде, регулярно разбирал и собирал его, периодически привлекая нас, мальчишек, к этому мероприятию. И уже в ту пору я понял, что не вижу своей дальнейшей жизни без мотоциклов.

 

Став постарше и впервые сев за байк, я еще больше убедился в том, что мотоциклы — это действительно «мое». Сейчас я уже попросту не могу себе представить, как возможно не слышать шум ветра на скорости, не ощущать это пьянящее чувство свободы, не промчаться вечером по городу на любимом байке.

Автомобиль — это всего лишь «коробка», в которую водители сознательно заперли себя, повинуясь обстоятельствам или соображениями безопасности. А для настоящего потертого байкера мотоцикл даже зимой в гараже не мерзнет. Все свободное время посвящается разбиранию-собиранию-протиранию-подкрашиванию и прочим манипуляциям над собственным железным конем, который вынужден простаивать как минимум полгода. А примерно за месяц до открытия мотосезона, когда мотоцикл уже фактически собран и готов к поездкам, градус «психоза» просто зашкаливает. Поэтому, как ни крути, а байкер — это не просто некое звание, это образ жизни, который распространяется на абсолютно все ее сферы, начиная от средства передвижения и заканчивая вариантами проведения досуга.

Странно, но факт — с моей женой Юлией мы познакомились на мероприятии, которое не имело практически никакого отношения к мотоциклам. На городских ночных играх Encounterу нашего мотоклуба была своя команда, с помощью которой мы, собственно, свой мотоклуб и продвигали. Юля при этом была участником команды соперников. Естественно, пересекались мы довольно часто — как на заданиях, так и на финишах и обычно бурных празднованиях и чествованиях победителей. В то время она совсем не увлекалась мотоциклами, зато сразу же привлекла меня как обладатель черного пояса по Таеквон-до, который всегда был моей настоящей мечтой. Постепенно я приобщил Юлю и к своему образу жизни — посадил на байк, пусть и «вторым номером». Возможно, не последнюю роль в такой нечасто типичной для девушек благосклонности по отношению к мужьям-байкерам сыграл и тот факт, что мы познакомились и начали встречаться именно зимой, поэтому у Юли еще было время до открытия мотосезона для того, чтобы познакомиться со мной, что называется, отдельно от мотоцикла.

Предложение Юле я сделал на мото-фестивале «На краю Земли», который проходил в Приморье под Находкой в 2010 году. Свадьбу мы решили играть летом, к тому времени ни я, ни Юля не видели иной альтернативы, кроме как сделать ее именно в мото-формате. Как ни крути, а большинство друзей у нас — байкеры, да и абсурдно было бы заказывать «самоварное» платье невесте и лимузины с куклами и лентами на капотах при нашем образе жизни. Причем могу сказать, что мотосвадьба не была исключительно моей идеей — к ней мы пришли совместно, и я очень благодарен Юле за то, что она меня поддержала и взяла на себя большую часть всех организационных вопросов. Братья-байкеры, которых мы пригласили на свадьбу, весьма благосклонно восприняли отличную возможность совместить прокат колонной по городу с торжественным событием — особенно если учесть то, что так организованно мы обычно катаемся только на открытии и закрытии мотосезона. Трайк, который был задействован в качестве свадебной кареты, мы украсили собственноручно, моим костюмом жениха послужили джинсы, футболка и пиджак в сочетании с кедами, да и Юля, несмотря на вполне традиционное белое платье и фату, также решилась примерить белые «свадебные» кеды.

Сказать, что окружающие были удивлены таким необычным свадебным кортежем — значит не сказать ничего. Автомобилисты сигналили, останавливались и старались пропустить колонну — в отличие от остального времени, когда мотоциклистов частенько стараются прижать и иной раз просто не замечают на дороге. Прохожие останавливались и снимали происходящее на видеокамеры мобильных телефонов. Самое интересное, что за все время прохождения колонны нам на пути не попалось ни одного сотрудника ГИБДД — думаю, они также были бы весьма удивлены таким необычным зрелищем. Конечно, со стороны смотрелось все более чем шикарно и необычно. Мы проехали по всему центру города, периодически останавливаясь в особо интересных и симпатичных местах для фотографирования, после чего отправились праздновать в одно из летних кафе. И именно в этот момент случилось то, о чем я достаточно сильно переживал несколько дней до самого события — хлынул проливной ливень с грозой, который продолжался минут сорок, и это при том, что все время, пока мы катались, светило яркое солнце. Естественно, мы с Юлей посчитали это весьма хорошим знаком для нашей свежеобразованной семьи.

Конечно, наша свадьба действительно прошла «на ура» и потом еще довольно долго обсуждалась как среди самих байкеров, так и среди тех, кто видел ее со стороны. При этом было довольно забавно читать к выложенным в соцсетях фотографиям комментарии в духе «ну конечно, денег полно, чего бы так не покататься» — многие посчитали, что мы потратили весьма внушительные суммы на организацию такого запоминающегося события. А ведь люди, которые были вместе с нами в колонне, это наши друзья и братья-байкеры, которые вряд ли согласились бы так проехать даже за деньги. И сейчас мы с Юлей — маленькая «ячейка общества» внутри огромной байк-семьи, где каждый готов помочь и поддержать другого и разделить с ним его радость. Именно этим и отличаются настоящие друзья.

 

Благодарим семью Артема и Юлии, а также президента байк-клуба «Поршни» Евгения «Вождя» Коржова за помощь в подготовке материала.

62
0
Ваша оценка: Нет


Отправить комментарий

ВОЙТИ С ПОМОЩЬЮ
Ваше имя
Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.
Комментарий

Комментарии

No image

Гость

20.10.2017 - 10:22

Молодцы!:)

Молодцы!:)

No image

Гость

26.08.2018 - 09:07

Wow, awesome blog layout! How

Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?


you made blogging look easy. The overall look of your site


is fantastic, let alone the content!





Feel free to visit my web page - Feedingkids.Tv

No image

Гость

26.08.2018 - 12:51

If you are going for most

If you are going for most excellent contents like myself, only pay a visit this web site everyday for the reason that


it gives feature contents, thanks





my blog post - private equity portfolio company executive compensation

No image

Гость

26.08.2018 - 19:51

It's in fact very complicated

It's in fact very complicated in this full of activity life to


listen news on Television, so I simply use internet for that purpose, and get the most up-to-date news.








my site corporate asset reunification program

No image

Гость

26.08.2018 - 21:07

An intriguing discussion is

An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more on this issue, it may not


be a taboo subject but generally people do not speak about


such subjects. To the next! Many thanks!!





Feel free to visit my blog; institutional investor outreach Services

No image

Гость

26.08.2018 - 22:29

Way cool! Some very valid

Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the site


is also very good.





Look at my webpage :: Charolette

No image

Гость

26.08.2018 - 22:50

Superb, what a web site it

Superb, what a web site it is! This web site gives useful data to us, keep


it up.





My web blog - Dale

No image

Гость

26.08.2018 - 23:19

Nice post. I learn something

Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day.


It will always be useful to read through articles from other writers


and practice a little something from other web sites.











Also visit my page :: Small Business Equity Compensation Jobs

No image

Гость

27.08.2018 - 05:12

If you would like to grow

If you would like to grow your knowledge just keep visiting


this site and be updated with the most recent news update posted


here.





My webpage - Peggy

No image

Гость

27.08.2018 - 05:54

I blog quite often and I

I blog quite often and I really thank you for your information. This great article


has really peaked my interest. I will take a note


of your website and keep checking for new information about once


per week. I subscribed to your Feed too.





Feel free to surf to my website - Institutional investor outreach services

No image

Гость

27.08.2018 - 09:22

Hello to every single one,

Hello to every single one, it's really a


good for me to visit this site, it includes priceless Information.





Here is my web blog - Executive equity compensation Plans

No image

Гость

27.08.2018 - 09:25

I know this if off topic but

I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get set up?


I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?


I'm not very internet smart so I'm not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated.


Kudos





Take a look at my web site; Business entity

No image

Гость

27.08.2018 - 09:49

It's wonderful that you are

It's wonderful that you are getting thoughts


from this paragraph as well as from our dialogue made at


this place.





Check out my web page - institutional investor Outreach Services autism

No image

Гость

27.08.2018 - 10:23

Hello, I enjoy reading all of

Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.











My homepage: Factory card outlet

No image

Гость

27.08.2018 - 11:38

Hmm it seems like your blog

Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super


long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your


blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.


Do you have any points for beginner blog writers?


I'd definitely appreciate it.





my web page :: Corporate asset reunification

No image

Гость

27.08.2018 - 14:58

I all the time emailed this

I all the time emailed this weblog post page to all my friends, because if like to read it


then my contacts will too.





Also visit my blog; Executive Equity Compensation And Incentives A Survey Economic Policy Review

No image

Гость

27.08.2018 - 11:45

Howdy! I could have sworn

Howdy! I could have sworn I've been to this site before but after


checking through some of the post I realized


it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking


back often!





Feel free to visit my web page: Nan

No image

Гость

27.08.2018 - 14:48

Hello! I'm at work surfing

Hello! I'm at work surfing around your blog from my new iphone!


Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to


all your posts! Keep up the outstanding work!





My weblog: Dent repair helps

No image

Гость

27.08.2018 - 15:27

Hi there to every one, it's

Hi there to every one, it's genuinely a nice for me to pay a quick


visit this website, it consists of precious Information.





my web blog :: Stock & Derivative

No image

Гость

27.08.2018 - 15:56

Its like you read my mind!

Its like you read my mind! You seem to know a lot about


this, like you wrote the book in it or something.





I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that,


this is magnificent blog. A great read. I'll certainly be back.








Feel free to visit my weblog; corporate proxy solicitation fraud cases

No image

Гость

27.08.2018 - 15:30

I know this if off topic but

I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and


was curious what all is required to get setup?


I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?


I'm not very internet savvy so I'm not 100% certain. Any tips or advice


would be greatly appreciated. Thanks





Here is my blog post: America’s Leading Corporate Advisory Firm

No image

Гость

27.08.2018 - 10:51

We are a group of volunteers

We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.





Your web site offered us with valuable info to work


on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.








Also visit my web page: corporate asset reunification

No image

Гость

27.08.2018 - 14:49

Fantastic beat ! I wish to

Fantastic beat ! I wish to apprentice while


you amend your site, how could i subscribe for a blog web


site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept





Feel free to surf to my weblog ... Corporate Asset Reunification Program Parent

No image

Гость

27.08.2018 - 16:16

Hi there, i read your blog

Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of


spam responses? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend?


I get so much lately it's driving me mad so any help is very


much appreciated.





Here is my weblog; Sold Short

No image

Гость

27.08.2018 - 13:11

I visited various web pages

I visited various web pages however the audio quality for audio songs existing at this web site


is truly wonderful.





my web page - Dividing current assets

No image

Гость

27.08.2018 - 13:44

Good post. I am going through

Good post. I am going through a few of these issues


as well..





my blog :: Natural insecticide recipe

No image

Гость

27.08.2018 - 16:13

Great blog here! Also your

Great blog here! Also your web site loads up very fast! What host are


you using? Can I get your affiliate link to your host?


I wish my web site loaded up as quickly as yours lol





Look at my webpage corporate proxy solicitation services gst

No image

Гость

27.08.2018 - 14:55

I constantly spent my half an

I constantly spent my half an hour to read this webpage's content everyday along with a cup of coffee.











Look at my web page: Prevent Creditors Taking

No image

Гость

27.08.2018 - 15:32

I like the valuable

I like the valuable information you provide in your articles.


I will bookmark your blog and check again here frequently. I'm


quite certain I'll learn lots of new stuff right here!





Best of luck for the next!





Here is my web page - belt Replacement

No image

Гость

27.08.2018 - 16:44

Hello There. I discovered

Hello There. I discovered your blog using msn. This is a very well written article.





I'll be sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful


info. Thanks for the post. I will definitely comeback.








Also visit my page - http://Amata.Com.pl/index.php?title=Create_Valuable_Business_Alliances_In_Your_Bodily_Treatment_Apply:_Section_Three

No image

Гость

27.08.2018 - 09:54

My developer is trying to

My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.


I have always disliked the idea because of the costs.


But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a variety of websites for about a


year and am anxious about switching to another platform.


I have heard good things about blogengine.net. Is there a way


I can import all my wordpress content into it? Any kind of


help would be greatly appreciated!





Review my page Http://Scientific-Programs.org

No image

Гость

27.08.2018 - 11:28

Aw, this was a very good

Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to make


a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to


get nearly anything done.





My web blog - rack Cards

No image

Гость

27.08.2018 - 14:25

Thanks for the auspicious

Thanks for the auspicious writeup. It in truth was a amusement account it.





Glance complicated to far introduced agreeable from you!


By the way, how could we keep in touch?





Feel free to visit my homepage: Investment decisions

No image

Гость

27.08.2018 - 15:51

whoah this blog is wonderful

whoah this blog is wonderful i really like studying your


articles. Stay up the great work! You already know, many individuals are searching around for this information, you could help them greatly.








Feel free to visit my webpage Ashton

No image

Гость

27.08.2018 - 15:24

My partner and I stumbled

My partner and I stumbled over here from a different page and thought I might


as well check things out. I like what I see so now i am following you.


Look forward to going over your web page for a second time.








My weblog ... Repair injuries Include

No image

Гость

27.08.2018 - 16:27

I used to be suggested this

I used to be suggested this web site by way of my cousin. I am now not positive whether


this post is written by him as no one else understand such special approximately my problem.


You're incredible! Thanks!





My blog post - Business plan

No image

Гость

27.08.2018 - 17:18

Hi there! I know this is kind

Hi there! I know this is kind of off topic but I was


wondering which blog platform are you using for


this website? I'm getting tired of Wordpress because I've


had problems with hackers and I'm looking at options for another platform.


I would be fantastic if you could point me in the direction of a good


platform.





Feel free to surf to my web blog; automotive service orlando

No image

Гость

27.08.2018 - 17:25

If you desire to grow your

If you desire to grow your familiarity simply keep visiting this site and be updated with the newest gossip posted here.








Check out my page Study Guide

No image

Гость

27.08.2018 - 08:17

You could definitely see your

You could definitely see your expertise within the article you write.


The sector hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to say how they believe.


At all times follow your heart.





Here is my web-site ... Monique

No image

Гость

27.08.2018 - 12:32

Hello my friend! I wish to

Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and include almost all


vital infos. I'd like to peer extra posts like this .





Feel free to surf to my homepage - Alloy Wheel Repair

No image

Гость

27.08.2018 - 13:54

I think the admin of this web

I think the admin of this web page is in fact working hard in favor of his website, as here every information is quality based stuff.











Take a look at my webpage; corporate proxy solicitation regulations for darts

No image

Гость

27.08.2018 - 14:30

Hello! This is my first visit

Hello! This is my first visit to your blog!


We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community


in the same niche. Your blog provided us useful information to work on.


You have done a marvellous job!





Stop by my web-site :: belt replacement

No image

Гость

27.08.2018 - 15:42

When I initially commented I

When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added"


checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.


Is there any way you can remove people from that service?


Thank you!





my weblog - Mireya

No image

Гость

27.08.2018 - 16:33

I just like the helpful

I just like the helpful information you provide for your articles.


I will bookmark your blog and take a look at once more here frequently.


I'm relatively sure I will learn lots of new stuff right here!


Best of luck for the next!





Stop by my page - top50.onrpg.Com

No image

Гость

27.08.2018 - 16:47

Whats up very nice website!!

Whats up very nice website!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..


I will bookmark your blog and take the feeds also?


I am satisfied to seek out so many helpful info right here within the publish, we need develop extra strategies in this regard,


thank you for sharing. . . . . .





Also visit my web page; corporate proxy Solicitation fraud investigator

No image

Гость

27.08.2018 - 14:11

I am truly thankful to the

I am truly thankful to the owner of this website


who has shared this impressive piece of writing at at this


place.





Visit my site: deeper Dents

No image

Гость

27.08.2018 - 16:36

What i don't understood is in

What i don't understood is in reality how you are not really a lot more smartly-favored


than you might be now. You are very intelligent. You recognize thus significantly with regards


to this subject, made me in my opinion believe it from a lot of varied angles.





Its like men and women don't seem to be interested until it's something to do with Lady gaga!


Your personal stuffs excellent. At all times deal with it up!








Here is my blog :: Octavio

No image

Гость

27.08.2018 - 16:55

It's in fact very complicated

It's in fact very complicated in this busy life to listen news


on Television, thus I only use internet for that purpose, and obtain the latest information.





Stop by my blog: Question about dent repair

No image

Гость

27.08.2018 - 17:12

Today, while I was at work,

Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested


to see if it can survive a 40 foot drop, just so


she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and


she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!








Here is my blog; Corporate Proxy Solicitation Investopedia Forex

No image

Гость

27.08.2018 - 09:56

We're a group of volunteers

We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.


Your site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be


thankful to you.





My webpage Huntington Beach auto