Детский мир

Текст: 
Алана Хидирова
Фото: 
архив салона Анюта

«Не бойся сказок, бойся лжи, а сказка не обманет». Несмотря на то что дети — те еще выдумщики, на этот раз они попали в самую точку. Наши герои уверены, что Хабаровск — лучший город на свете, а их увлечения — важнее всего остального. А кто спорит?

Все вместе
В дальневосточной столице в День защиты детей провели конкурс детского рисунка. Мероприятие инициировано коллективом цветочного салона «Анюта». Талантливым и способным ребятам из Дворца детского творчества «Маленький принц» предоставили возможность, используя всю свою фантазию, изобразить на асфальте цветы и цветочные композиции. По окончании конкурса центральная улица Хабаровска была украшена всевозможными фиалками, розами, васильками и ромашками и счастливыми улыбками детей. Они поделились с нашей редакцией своими эмоциями. Участники и победители конкурса, активные, творческие и целеустремленные ребята, рассказали о том, как они учат иностранные языки, играют на гитаре и фортепиано и любят Хабаровский край.
 
 
 
 
 
Кира
«Во дворце творчества «Маленький принц» я общаюсь с друзьями. Очень часто играю с мальчиками, с ними интереснее. Потому что с девочками так не побегаешь, сразу ныть начинают! На конкурсе мы рисовали со Светой, картина называлась «Василек». Город Хабаровск мне нравится, здесь хорошо гулять, не заблудишься, как в больших городах. А еще у нас есть нормальная зима, не то что в Сочи!».
 
Степан
«Хабаровск — красивый, добрый, любимый, и все! Здесь есть люди, которые тебя не бросят. А вообще я на гитаре люблю играть, занимаюсь иностранными языками».
 
Виктория
«Я рисовала «Храм цветов», сначала хотела Маленького принца, а потом передумала. Хабаровский край для меня родной, любимый, солнечный».
 
Светлана
«Мы с Кирой рисовали васильки, вместе заняли призовое место. Хабаровский край хороший, мне здесь нравится. Мне нравится играть на фортепиано в свободное время. Оно мне помогает уйти в сказку, фантазии, не думать о плохом».
 
Полина
«На конкурсе я рисовала композицию, которая называлась «Икебана». Она красивая, как наш край. Хабаровский край — очень яркий, мы все его любим!».
 
 
 
Валерия Королева, 
директор цветочного салона «Анюта флора»:
«Идея организации такого замечательного праздника принадлежит сотрудникам нашего салона. Как по-настоящему творческие люди, они всегда могут найти нестандартные решения и подходы. Так появилась идея создания конкурса изобразительного искусства для ребят. Дети — это на самом деле цветы нашей жизни, они любят рисовать. Мы дарим этот праздник и детям, и городу! Ребята участвуют, показывают свои творческие способности, получают призы и яркие впечатления!».
 
 
Виктория Доровская, 
генеральный директор центра развития творчества детей «Региональный модельный центр дополнительного образования детей Хабаровского края»:
«Конкурс рисунков на асфальте — это прекрасное мероприятие, в конкурсе участвовали ребята из Дворца детского творчества «Маленький принц». У них была определенная задача — изобразить цветы. Это не так просто, как кажется, ведь рисовать необходимо мелками на асфальте. За тем, как творят дети, очень интересно наблюдать и попытаться понять, как они видят мир».
 
 
Виктория Трегубенко,
уполномоченный по правам ребенка в Хабаровском крае: 
«Дети очень любят рисовать, тем более на асфальте. Ребята творчески выражают свои мысли, даже названия они придумали очень интересные. В достаточно юном возрасте многие из них уже могут отличать плохое от хорошего, цветы от сорняков. Так с самых ранних лет у ребенка начинает формироваться критическое мышление. Тогда можно надеяться, что такой человек и в будущем будет видеть плюсы и минусы, будет различать добро и зло и постарается не нарушать прав и законов, будучи взрослым. Все эти мероприятия нацелены на то, чтобы сформировать культуру защиты детства. Мало кто из взрослых помнит о детских праздниках».
 
 
 
 
0
0
Ваша оценка: Нет


Отправить комментарий

ВОЙТИ С ПОМОЩЬЮ
Ваше имя
Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.
Комментарий

Комментарии

No image

yeezys

13.08.2018 - 07:14

I抎 must check with you here.

I抎 must check with you here. Which is not something I normally do! I enjoy studying a publish that can make folks think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

No image

yeezy shoes

13.08.2018 - 21:35

you have got an incredible

you have got an incredible weblog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

No image

yeezy boost 350 v2

14.08.2018 - 11:47

I抎 should verify with you

I抎 should verify with you here. Which is not something I normally do! I get pleasure from reading a submit that will make individuals think. Also, thanks for permitting me to comment!

No image

Adidas NMD Runner women shoes Raw Pink

15.08.2018 - 03:27

I really wanted to construct

I really wanted to construct a note to be able to thank you for all the splendid steps you are placing on this site. My prolonged internet lookup has finally been paid with reputable facts and strategies to share with my guests. I would assume that most of us readers are really fortunate to dwell in a decent site with many awesome individuals with useful tactics. I feel really blessed to have discovered your webpages and look forward to tons of more amazing moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

No image

christian louboutin

15.08.2018 - 04:51

Once I originally commented I

Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any method you may remove me from that service? Thanks!

No image

yeezy boost 350

15.08.2018 - 04:57

I simply wanted to write down

I simply wanted to write down a note in order to express gratitude to you for these fantastic tips you are placing at this site. My time intensive internet search has at the end been compensated with really good facts to share with my family members. I would assert that many of us visitors are extremely fortunate to live in a fine site with very many wonderful people with useful strategies. I feel pretty happy to have encountered your web page and look forward to many more amazing moments reading here. Thank you once more for all the details.

No image

vapor max

15.08.2018 - 20:53

Once I initially commented I

Once I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any method you'll be able to remove me from that service? Thanks!

No image

yeezy 500

16.08.2018 - 13:27

I抎 must verify with you here.

I抎 must verify with you here. Which isn't something I normally do! I take pleasure in studying a publish that may make individuals think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

No image

golden goose

18.08.2018 - 00:58

This is the correct blog for

This is the correct blog for anybody who desires to search out out about this topic. You realize a lot its almost laborious to argue with you (not that I truly would need匟aHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

No image

yeezy shoes

18.08.2018 - 15:47

I must show my gratitude for

I must show my gratitude for your generosity giving support to those people that require help on that concern. Your real commitment to getting the solution across turned out to be astonishingly insightful and has always enabled individuals like me to get to their pursuits. Your personal warm and helpful help and advice can mean a great deal to me and even further to my peers. Regards; from each one of us.

No image

custom baseball jerseys

18.08.2018 - 15:57

Hey! I simply would like to

Hey! I simply would like to give an enormous thumbs up for the nice info you've gotten here on this post. I will be coming back to your blog for extra soon.

No image

cheap nfl jerseys

19.08.2018 - 06:31

There are definitely a lot of

There are definitely a lot of particulars like that to take into consideration. That may be a nice level to deliver up. I provide the ideas above as basic inspiration however clearly there are questions just like the one you deliver up the place an important thing will probably be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I'm certain that your job is clearly identified as a good game. Each boys and girls really feel the influence of just a moment抯 pleasure, for the remainder of their lives.

No image

adidas yeezy

19.08.2018 - 18:41

There is noticeably a bundle

There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain nice points in features also.

No image

michael kors outlet

20.08.2018 - 08:22

Oh my goodness! an amazing

Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nevertheless I am experiencing issue with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

No image

goyard handbags

20.08.2018 - 20:26

Aw, this was a really nice

Aw, this was a really nice post. In concept I want to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make a very good article?but what can I say?I procrastinate alot and certainly not seem to get one thing done.

No image

Adidas NMD Men Women Carbon Gray

21.08.2018 - 03:36

I in addition to my friends

I in addition to my friends were found to be taking note of the good information located on your website while immediately developed a horrible suspicion I had not thanked the site owner for those techniques. Most of the young men were for that reason glad to see them and have extremely been loving those things. Thanks for being so accommodating and also for using this sort of remarkable topics millions of individuals are really needing to learn about. Our honest regret for not saying thanks to you earlier.

No image

hermes handbags

21.08.2018 - 09:10

Would you be excited about

Would you be excited about exchanging hyperlinks?

No image

yeezy shoes

21.08.2018 - 22:33

very nice post, i actually

very nice post, i actually love this website, carry on it

No image

moncler sale

22.08.2018 - 11:31

There are definitely numerous

There are definitely numerous details like that to take into consideration. That could be a great level to convey up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you deliver up the place the most important factor will be working in sincere good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, however I am sure that your job is clearly identified as a good game. Each boys and girls really feel the affect of only a moment抯 pleasure, for the remainder of their lives.

No image

kobe shoes

23.08.2018 - 03:24

Oh my goodness! an incredible

Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I'm experiencing concern with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

No image

cheap nfl jerseys

23.08.2018 - 15:22

This is the precise blog for

This is the precise blog for anyone who desires to find out about this topic. You realize a lot its almost onerous to argue with you (not that I really would want匟aHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

No image

curry 4 shoes

24.08.2018 - 07:18

It抯 onerous to search out

It抯 onerous to search out educated folks on this topic, but you sound like you recognize what you抮e speaking about! Thanks

No image

yeezy boost

24.08.2018 - 17:23

Thank you for your whole hard

Thank you for your whole hard work on this site. Gloria take interest in making time for research and it's easy to see why. We all notice all regarding the lively mode you give vital thoughts via your web site and as well foster contribution from some others on this area while my daughter is learning so much. Have fun with the rest of the year. Your carrying out a superb job.

No image

michael kors handbags

24.08.2018 - 22:50

There are some

There are some attention-grabbing points in time on this article but I don抰 know if I see all of them middle to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish more! Added to FeedBurner as effectively

No image

kyrie 3

26.08.2018 - 06:11

Youre so cool! I dont suppose

Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any individual with some unique thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is one thing that is needed on the web, somebody with slightly originality. helpful job for bringing something new to the web!

No image

air max 90

26.08.2018 - 22:41

This website online is mostly

This website online is mostly a walk-via for all the information you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse right here, and you抣l definitely uncover it.