Ключевые решения

Текст: 
Татьяна Репина
Фото: 
Елена Вертянкина

Одним из первых знаковых событий выставки-ярмарки «Наш выбор 27» стало заседание Парламентской ассоциации «Дальний Восток и Забайкалье». В рамках собрания парламентарии обсудили перспективы пищевой и перерабатывающей промышленности, проблемы доставки грузов в труднодоступные районы, проект «Дальневосточный гектар» и другие актуальные вопросы

 

В течение нескольких дней представители законодательных органов власти Республики Саха (Якутия), Сахалинской, Магаданской, Амурской, Еврейской автономной областей, Камчатского, Приморского и Хабаровского краев обсуждали вопросы, имеющие ключевое значение в развитии и социальном благополучии Дальнего Востока. Всего на обсуждение было вынесено 14 вопросов, сформированных на основе предложений парламентариев из регионов ДФО и северо-запада России.
 
Открывая заседание, Сергей Луговской, председатель Парламентской ассоциации «Дальний Восток и Забайкалье», спикер парламента Хабаровского края, подчеркнул важность работы подобных площадок с точки зрения обмена опытом: «Уверен, что собрание Парламентской ассоциации «Дальний Восток и Забайкалье» пройдет конструктивно, позволит найти решения поставленных вопросов. Мы сумеем обменяться опытом в вопросах развития продовольственных операций, здравоохранения, предоставления земельных участков, обращения с безнадзорными животными и ряда других важных вопросов», — отметил председатель Законодательной думы Хабаровского края Сергей Луговской. 
 
Кроме того, он подчеркнул, что решения, принятые на Ассоциации, направлены в первую очередь на то, чтобы сделать жизнь граждан максимально комфортной: «Например, развитие потребительской кооперации является одним из самых важных для жителей региона вопросов, особенно для тех, кто проживает в труднодоступных территориях, а это уже напрямую связано с занятостью населения. Большое число вопросов требует пристального внимания и решения на высшем законодательном уровне. Среди них — внесение поправок в Лесной Кодекс, проблема безнадзорных животных».
 
Важную роль Ассоциации отметил и губернатор Хабаровского края Вячеслав Шпорт: «Сегодня на Дальнем Востоке мы должны работать в тесном взаимодействии, только тогда сможем добиться желаемых успехов. Совместная работа помогает оперативно реагировать на вызовы, которые нам дает время и жизнь. Я точно знаю, что Государственная Дума слышит голос Ассоциации, предложения депутатов-дальневосточников — это большое достижение. Жизнь показывает, что такое объединение нужно, ведь мы находимся далеко от центра — нужно принимать решения и рисковать самим!».
По словам губернатора,  учитывая большую поддержку со стороны федерального центра в реализации новой экономической политики на Дальнем Востоке, воплощение новых проектов в жизнь не заставит себя долго ждать.
 
«Торговля, пищевая и перерабатывающая промышленность по совокупным объемам налоговой отдачи в региональный бюджет находятся на втором месте. Это значит, что от создания условий для развития отрасли, в том числе законодательных, напрямую зависит благосостояние Хабаровского края и его жителей, обеспечение продовольственной безопасности. Это характерно и для других территорий Дальнего Востока и Забайкалья».
 
По его словам, в числе главных приоритетов отрасли — глубокая модернизация предприятий, наращивание экспортного потенциала, выпуск конкурентной продукции и повышение ее качества, продвижение на внутрироссийский и зарубежный рынки.
Среди решений, которые были приняты в рамках заседания Ассоциации, стоит отметить дополнительную поддержку сельхозпроизводителей, организацию доставки грузов в труднодоступные районы, развитие экспорта ягод и дикоросов, собранных на «дальневосточных гектарах», и многие другие. Отдельное внимание участники мероприятия уделили развитию новых форматов торговли — например, сельхозпроизводителям предложат реализовывать свою продукцию на торговых местах  вблизи крупных торговых центров.  Не осталось в стороне и развитие экспортной составляющей — так, по мнению членов Ассоциации, необходимо сократить число барьеров, чтобы местные компании могли уверенно осваивать рынок Азиатско-Тихоокеанского региона.
 
Предложения Парламентской ассоциации «Дальний Восток и Забайкалье» о необходимости изменения федерального законодательства в скором времени будут направлены в Государственную Думу РФ и правительство России. 
0
0
Ваша оценка: Нет


Отправить комментарий

ВОЙТИ С ПОМОЩЬЮ
Ваше имя
Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.
Комментарий

Комментарии

No image

yeezy boost 350 v2

13.08.2018 - 10:17

This website is mostly a

This website is mostly a walk-by for all of the data you wanted about this and didn抰 know who to ask. Glimpse here, and you抣l definitely uncover it.

No image

timberland outlet

14.08.2018 - 15:12

Aw, this was a really nice

Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make an excellent article?but what can I say?I procrastinate alot and under no circumstances seem to get one thing done.

No image

yeezy boost 350

15.08.2018 - 08:23

Nice post. I study something

Nice post. I study something more difficult on completely different blogs everyday. It would all the time be stimulating to learn content from other writers and apply a little bit one thing from their store. I抎 prefer to use some with the content material on my weblog whether you don抰 mind. Natually I抣l give you a hyperlink on your internet blog. Thanks for sharing.

No image

yeezy boost 350

15.08.2018 - 23:20

Thank you a lot for giving

Thank you a lot for giving everyone remarkably nice chance to check tips from this blog. It really is very enjoyable and also jam-packed with fun for me and my office acquaintances to search your web site more than thrice weekly to see the new guides you have. And indeed, I am at all times impressed considering the astounding advice you serve. Certain 3 ideas in this article are really the simplest I have had.

No image

moncler

16.08.2018 - 02:48

Oh my goodness! an amazing

Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks However I am experiencing subject with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

No image

Adidas NMD New Geometry Black Grey

16.08.2018 - 04:41

Thank you for all your

Thank you for all your valuable effort on this web site. Gloria delights in managing investigations and it's easy to understand why. Many of us learn all about the dynamic medium you deliver vital suggestions by means of your website and as well welcome contribution from other ones on the theme plus our favorite daughter is becoming educated a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You are always conducting a pretty cool job.

No image

ray ban aviator sunglasses

16.08.2018 - 18:29

Aw, this was a really nice

Aw, this was a really nice post. In concept I would like to put in writing like this additionally ?taking time and actual effort to make a very good article?however what can I say?I procrastinate alot and certainly not seem to get something done.

No image

longchamp bags

17.08.2018 - 11:45

very nice put up, i

very nice put up, i definitely love this website, carry on it

No image

nike air max shoes

18.08.2018 - 05:19

A powerful share, I just

A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing somewhat analysis on this. And he in reality purchased me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If possible, as you turn out to be expertise, would you thoughts updating your blog with more details? It's highly helpful for me. Large thumb up for this weblog post!

No image

nike huarache

18.08.2018 - 20:23

It is best to take part in a

It is best to take part in a contest for among the best blogs on the web. I will recommend this web site!

No image

adidas ultra boost

19.08.2018 - 08:13

I'm just commenting to make

I'm just commenting to make you be aware of what a perfect encounter my cousin's princess encountered visiting the blog. She discovered too many things, not to mention how it is like to possess a very effective helping character to let certain people just fully grasp certain tortuous matters. You really did more than our expectations. Thank you for showing those effective, safe, explanatory and even unique thoughts on that topic to Janet.

No image

yeezy 500

19.08.2018 - 09:17

Your place is valueble for

Your place is valueble for me. Thanks!?

No image

calvin klein outlet

19.08.2018 - 22:53

Your house is valueble for

Your house is valueble for me. Thanks!?

No image

prada glasses

20.08.2018 - 11:06

There are some fascinating

There are some fascinating closing dates on this article however I don抰 know if I see all of them heart to heart. There's some validity however I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as nicely

No image

vapormax

21.08.2018 - 00:13

Your house is valueble for

Your house is valueble for me. Thanks!?

No image

links of london sale

21.08.2018 - 12:06

I am often to running a blog

I am often to running a blog and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for new information.

No image

adidas nmd

22.08.2018 - 02:20

My spouse and i felt

My spouse and i felt delighted that Peter managed to round up his inquiry by way of the precious recommendations he gained from your site. It is now and again perplexing to just choose to be giving out steps some people could have been making money from. And we already know we now have you to be grateful to for this. The type of illustrations you have made, the straightforward web site navigation, the friendships you will assist to promote - it's got all amazing, and it is helping our son in addition to the family do think that content is satisfying, which is certainly truly important. Thank you for all the pieces!

No image

goyard handbags

22.08.2018 - 02:44

I was more than happy to find

I was more than happy to find this web-site.I needed to thanks for your time for this glorious read!! I undoubtedly having fun with every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

No image

yeezy boost 350

22.08.2018 - 05:38

I needed to compose you this

I needed to compose you this very little word in order to thank you very much yet again for your personal unique things you've contributed in this article. It's so wonderfully open-handed with you to present unhampered what numerous people would've supplied as an e-book to help with making some profit for themselves, mostly since you might have done it in case you decided. Those tactics additionally worked as the fantastic way to understand that many people have the identical fervor really like mine to find out significantly more with regards to this condition. Certainly there are thousands of more pleasurable situations up front for folks who go through your blog post.

No image

lacoste outlet

22.08.2018 - 15:13

Aw, this was a very nice

Aw, this was a very nice post. In thought I would like to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make an excellent article?but what can I say?I procrastinate alot and on no account seem to get one thing done.

No image

jordan 13

23.08.2018 - 06:26

Aw, this was a really nice

Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make a very good article?but what can I say?I procrastinate alot and on no account seem to get something done.

No image

off white x jordan 1

23.08.2018 - 19:34

Your place is valueble for

Your place is valueble for me. Thanks!?

No image

golden goose sneakers

24.08.2018 - 10:49

I used to be more than happy

I used to be more than happy to seek out this net-site.I wished to thanks in your time for this excellent learn!! I definitely enjoying every little little bit of it and I've you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

No image

birkin bag

25.08.2018 - 03:59

I found your weblog website

I found your weblog website on google and verify a number of of your early posts. Continue to keep up the excellent operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for forward to studying extra from you in a while!?

No image

lacoste outlet

25.08.2018 - 18:17

you've got an important

you've got an important weblog here! would you like to make some invite posts on my blog?

No image

russell westbrook shoes

26.08.2018 - 09:35

I discovered your weblog

I discovered your weblog website on google and examine a number of of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of forward to studying more from you later on!?

No image

air jordan 11

27.08.2018 - 03:35

Can I just say what a relief

Can I just say what a relief to find someone who truly knows what theyre talking about on the internet. You positively know how to deliver a problem to mild and make it important. Extra folks have to read this and understand this facet of the story. I cant consider youre no more well-liked since you definitely have the gift.