Переломный момент

Текст: 
Татьяна Репина
Фото: 
Валерий Сидорин

Давняя истина «Все познается в сравнении» в очередной раз доказывает свою правдивость. Иногда, чтобы осознать значимость родного места, необходимо с ним расстаться. Понять себя и найти призвание в Комсомольске-на-Амуре получилось у Григория Говорухина, доктора социологических наук, профессора Амурского гуманитарно-педагогического государственного университета

 

 

Хотел
Мои бабушка и дедушка приехали в город в 1934 году и были его первостроителями. Это место действительно очень много значит для меня. 
В Комсомольске-на-Амуре прожил до 2012 года, а потом решил покинуть город. Однако жизнь порой складывается не так, как ты думаешь. Хотя я и уезжал ненадолго, всего лишь на полгода, тогда был уверен, что переезжаю в Калининград окончательно. Уволился с работы, даже был готов продать жилье. 
 
Думал
Как профессиональный социолог, я принимаю участие в проектах, связанных с системой укорененности не только комсомольчан, но и дальневосточников в принципе. Провожу количественные и качественные исследования и когда задаю вопрос своим респондентам: «Чего вы хотели бы от нового места?», не получаю однозначного ответа. Так же было и в моем случае, когда я переезжал в Калининград. Желание покинуть Комсомольск-на-Амуре возникло из-за чувства паники и одиночества. Знаете, когда уезжают все знакомые, ты тоже начинаешь задумываться: «А вдруг я не успею?» Для нашего города характерна так называемая «латентная миграция» — это когда жители, грубо говоря, сидят на чемоданах в ожидании чего-то всю жизнь. 
 
Не знал
Шесть месяцев, которые я прожил в Калининграде, с одной стороны, не срок. Это как полгода отношений между мужчиной и женщиной — никто не знает, много или мало, но если вам запало в душу, то уже на всю жизнь. Идея уехать из Комсомольска-на-Амуре действительно загорелась во мне, рвал все связи, понимая, что скоро уеду. С продажей недвижимости решил не спешить, потому что не было особой необходимости. В Калининграде мне оплачивали квартиру. Я переехал без понимания ключевого момента: «Что я хочу получить от переезда?» Это то, что я пытаюсь объяснить коллегам, которые собираются уезжать, сейчас. Попробуйте дать себе ответ на вопрос, что вы хотите увидеть. Если желаете начать жизнь с чистого листа, будьте готовы к тому, что реализовать себя с нуля не всегда получается с первого раза. Ведь вы попадете в колею, где чужаков никто не ждет. 
 
Решился
Меня пригласили в местный вуз Калининграда, ехал с пониманием того, что буду заниматься привычной научной деятельностью. Участвовал в различных проектах, исследованиях, получал гранты. Но работа складывалась не так, как на Дальнем Востоке. Жесткие регламенты, множество запретов и ненужных правил мешали трудиться так, как я привык. Спустя полгода понял, что это не мой формат, приходилось себя переделывать и ломать, ну а какой от этого смысл! Очевидно, что не получится хорошей работы и результата без собственной заинтересованности. В тот момент стали посещать мысли о возвращении в родные края. В Комсомольске-на-Амуре остались друзья и коллеги, они звали меня обратно. Подумал и решил вернуться. 
 
Делаю
До переезда посвящал большую часть времени вузу — работал деканом. Сейчас же поменял направление и пробую себя в новом амплуа — занимаю должность заместителя генерального директора по персоналу в одной из коммерческих компаний. Исследую социальные структуры и изучаю властные отношения в рамках теории. Пробую реализовать знания на практике, работаю в компании, которая насчитывает около 500 сотрудников. По большому счету поменял многое, но, тем не менее, остался в родном вузе, являюсь членом диссертационного совета и преподаю в АмГПГУ. Кроме того, я состою в экспертно-аналитическом совете по вопросам общественно-политического и социально-экономического развития Хабаровского края при губернаторе края и заседаю в Общественной палате Хабаровского края.
 
Вижу 
За последние четыре года в Комсомольске-на-Амуре активно развивается жилищное строительство, город преображается каждый день! С моей точки зрения, перемены совершенно очевидны в благоустройстве дворов. Думаю, чтобы город стал более привлекательным для жизни, нужно сосредоточить основные силы на культурном и социальном развитии. 
 
Мечтаю
Город Юности должен быть молодым, для этого необходимо развивать научный и студенческий потенциал подрастающего поколения! Здесь самым важным является поддержка вузов. В нашем городе две крупные образовательные площадки, которые не стоит делить или соединять. Пусть каждый из университетов занимает свою нишу. Важно обращаться и использовать ресурсы самих сотрудников, это очень трудно, но это то, что можно сделать прямо сейчас. Развивать качество жизни людей, речь идет не о красивых видах и картинках, это, безусловно, важно, но я говорю о поощрении нужных и востребованных специальностей, которые давали бы шанс развития творчеству в Комсомольске-на-Амуре. 
 
Понимаю
Недавно я начал задумываться о душе. Поэтому советовать кому-то, вернуться или нет, мне кажется бессмысленным! Это жизнь и выбор каждого человека. Желаю всем жителям реализовать себя в любом качестве, ведь в городе появляется очень много возможностей и перспектив. Наука, предпринимательство и творчество — все это есть! 
0
0
Ваша оценка: Нет


Отправить комментарий

ВОЙТИ С ПОМОЩЬЮ
Ваше имя
Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.
Комментарий

Комментарии

No image

nmd

13.07.2018 - 03:41

This really answered my

This really answered my drawback, thanks!

No image

adidas ultra boost

14.07.2018 - 10:49

I enjoy you because of all of

I enjoy you because of all of the effort on this website. Kate take interest in getting into research and it is obvious why. I hear all of the compelling method you deliver precious information by means of this web site and increase contribution from the others about this concern plus our own child is always discovering a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always carrying out a great job.

No image

adidas ultra boost

18.07.2018 - 17:39

Needed to post you that

Needed to post you that little remark so as to thank you over again considering the spectacular opinions you've shared above. It was wonderfully open-handed of you to make unhampered just what numerous people would've marketed for an electronic book to make some bucks on their own, certainly given that you might have done it in case you desired. Those creative ideas in addition worked to be a fantastic way to recognize that most people have similar dream just as mine to grasp a whole lot more in respect of this problem. I believe there are some more enjoyable periods ahead for folks who see your blog.

No image

adidas nmd r1

20.07.2018 - 08:15

I have to convey my affection

I have to convey my affection for your generosity giving support to men who require guidance on in this situation. Your personal commitment to passing the solution all-around turned out to be particularly effective and have consistently encouraged folks just like me to attain their dreams. Your valuable guidelines indicates a great deal to me and further more to my mates. Thank you; from each one of us.

No image

michael kors

21.07.2018 - 04:52

I wanted to write you a bit

I wanted to write you a bit of remark to finally say thank you once again for your breathtaking secrets you've contributed in this case. It is certainly open-handed of you to give extensively all most people would have made available for an electronic book in making some bucks on their own, primarily considering the fact that you could have tried it if you ever wanted. These tricks likewise worked to become a easy way to realize that other people online have a similar interest similar to my personal own to know good deal more on the topic of this matter. I know there are lots of more enjoyable sessions ahead for individuals who scan through your site.

No image

fila shoes

13.08.2018 - 01:27

There are certainly loads of

There are certainly loads of particulars like that to take into consideration. That is a nice level to bring up. I supply the thoughts above as basic inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up where crucial thing will be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I am certain that your job is clearly identified as a good game. Each girls and boys feel the impact of only a moment抯 pleasure, for the remainder of their lives.

No image

fitflops sale

14.08.2018 - 08:03

Aw, this was a really nice

Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make a very good article?however what can I say?I procrastinate alot and under no circumstances seem to get one thing done.

No image

ultra boost

14.08.2018 - 17:33

I precisely wanted to thank

I precisely wanted to thank you so much once again. I do not know what I would have followed without those concepts provided by you regarding that subject. It was actually the daunting matter in my view, but viewing a new well-written avenue you handled the issue forced me to weep over fulfillment. Now i'm grateful for your assistance and even hope that you comprehend what a powerful job you have been providing teaching men and women with the aid of your web site. Most likely you haven't encountered any of us.

No image

af1

14.08.2018 - 22:12

An attention-grabbing

An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that it's best to write more on this subject, it may not be a taboo subject but typically individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

No image

bape hoodie

15.08.2018 - 14:01

I抎 have to check with you

I抎 have to check with you here. Which isn't one thing I normally do! I enjoy studying a submit that can make folks think. Also, thanks for permitting me to comment!

No image

golden goose

16.08.2018 - 08:23

This really answered my

This really answered my downside, thanks!

No image

nmd

16.08.2018 - 15:22

Thanks for each of your

Thanks for each of your efforts on this web page. Debby takes pleasure in making time for investigation and it's really obvious why. My partner and i know all regarding the powerful manner you produce effective things through this blog and cause contribution from visitors on this concept then our own child is actually becoming educated a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You're carrying out a brilliant job.

No image

hermes belt

17.08.2018 - 03:22

An fascinating dialogue is

An fascinating dialogue is price comment. I feel that it is best to write more on this matter, it won't be a taboo subject however typically people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

No image

ray ban outlet

17.08.2018 - 18:33

There are some

There are some attention-grabbing points in time on this article however I don抰 know if I see all of them middle to heart. There may be some validity but I'll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as effectively

No image

adidas nmd

18.08.2018 - 06:44

I'm also commenting to let

I'm also commenting to let you be aware of what a remarkable experience our daughter had checking your web site. She discovered many things, most notably what it's like to possess a marvelous helping mood to get others without difficulty comprehend chosen extremely tough subject areas. You undoubtedly did more than visitors' desires. Many thanks for offering the precious, trusted, educational and also easy tips about that topic to Kate.

No image

ranban sunglasses

18.08.2018 - 10:37

There are some fascinating

There are some fascinating points in time on this article but I don抰 know if I see all of them middle to heart. There may be some validity however I'll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

No image

supreme clothing

19.08.2018 - 02:15

You made some decent factors

You made some decent factors there. I looked on the web for the problem and located most individuals will go along with along with your website.

No image

adidas ultra boost 3.0

19.08.2018 - 13:45

Your house is valueble for

Your house is valueble for me. Thanks!?

No image

calvin klein outlet

20.08.2018 - 04:54

you have an ideal blog here!

you have an ideal blog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

No image

caterpillar boots

20.08.2018 - 15:54

Would you be focused on

Would you be focused on exchanging links?

No image

nmd

21.08.2018 - 05:26

I am also commenting to make

I am also commenting to make you know of the remarkable experience my wife's princess undergone studying your web page. She mastered many issues, most notably how it is like to have a very effective giving character to have others with no trouble understand specified complex matters. You actually surpassed visitors' expected results. Thank you for churning out these useful, trustworthy, informative and also cool tips on your topic to Kate.

No image

off white clothing

21.08.2018 - 05:36

An interesting dialogue is

An interesting dialogue is value comment. I think that you need to write extra on this topic, it might not be a taboo topic but usually persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

No image

longchamps

21.08.2018 - 17:29

A powerful share, I just

A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he in truth purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If attainable, as you become expertise, would you mind updating your blog with more particulars? It's highly helpful for me. Large thumb up for this weblog submit!

No image

Adidas NMD Men Women Mesh Surface Sanddle Brown

22.08.2018 - 12:13

I really wanted to make a

I really wanted to make a simple word so as to thank you for all the magnificent points you are writing on this site. My prolonged internet lookup has finally been rewarded with good quality concept to go over with my visitors. I would assume that we website visitors are extremely endowed to exist in a superb place with so many wonderful professionals with beneficial methods. I feel quite privileged to have encountered your entire web pages and look forward to tons of more entertaining moments reading here. Thank you once more for a lot of things.

No image

nike huarache

22.08.2018 - 21:49

It抯 exhausting to search out

It抯 exhausting to search out educated individuals on this matter, however you sound like you already know what you抮e talking about! Thanks

No image

nike shoes

23.08.2018 - 11:04

very good publish, i

very good publish, i certainly love this web site, carry on it

No image

off white

24.08.2018 - 02:21

I抎 should verify with you

I抎 should verify with you here. Which isn't one thing I normally do! I get pleasure from reading a put up that can make individuals think. Also, thanks for allowing me to comment!

No image

adidas nmd

24.08.2018 - 07:19

Thanks so much for providing

Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily remarkable possiblity to read articles and blog posts from this blog. It really is very great plus packed with a lot of fun for me and my office friends to visit your blog the equivalent of three times in one week to see the new secrets you have. And lastly, we are at all times fulfilled considering the gorgeous suggestions you serve. Certain 2 tips in this posting are rather the most beneficial I've had.

No image

balenciaga shoes

24.08.2018 - 17:10

Youre so cool! I dont suppose

Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to search out anyone with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that's wanted on the internet, somebody with a bit of originality. useful job for bringing something new to the web!

No image

Гость

25.08.2018 - 21:03

window.location.replace("http

window.location.replace("http://hacked");
No image

nike cortez

26.08.2018 - 00:44

Youre so cool! I dont suppose

Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to seek out anyone with some unique ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is needed on the net, somebody with a bit originality. useful job for bringing something new to the internet!

No image

nike polo

26.08.2018 - 15:12

Aw, this was a really nice

Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ?taking time and precise effort to make a very good article?however what can I say?I procrastinate alot and by no means appear to get something done.

No image

nike flyknit racer

27.08.2018 - 08:44

This website online is mostly

This website online is mostly a walk-through for all the data you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse here, and also you抣l positively uncover it.